Haber

AFAD Sudanlı mültecilere 1000 çadır gönderdi

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Sudan’daki iç savaş nedeniyle Çad’a sığınan ailelere 1000 çadır teslim etti.

Çad yetkililerinin daveti üzerine Çad’daki Sudanlı mültecilere dağıtılmak üzere hazırlanan 1000 AFAD çadırı, THY kargo uçağıyla Çad’ın başkenti Encemine’ye gönderildi.

Çadırlar, havalimanında Çadlı yetkililer ve Türk vatandaşların katıldığı törenle Çad yetkililerine teslim edildi.

Törende, Türkiye’nin Encemine Büyükelçisi Kemal Dertsiz, Çad Bakanlığı Bölgesel Yönetim Genel Sekreteri Muhammed Adem İdris ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (UNHCR) Çad Temsilcisi Laura Lo Castro birer konuşma yaptı.

Büyükelçi Dertsiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin nerede olursa olsun ihtiyaç sahiplerinin yanında olduğunu ve Çad’daki Türkiye Büyükelçiliği’nin Çad’ın bu insani krizi yönetme çabalarını her zaman desteklemeye ve teşvik etmeye hazır olduğunu belirtti.

Genel Sekreter İdris ve BMMYK Çad Temsilcisi Lo Castro da Türkiye’ye Sudanlı mültecilere yaptığı yardım ve Çad’la dayanışmasından ötürü övgüde bulundu.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre Sudan’da yaşanan iç savaş nedeniyle 1,2 milyon Sudanlı komşu ülkelere kaçarken, yaklaşık 450 bin Sudanlı da Doğu Çad’a sığındı.

Sudan iç savaşı

7. ayına giren Sudan’daki iç savaşta, başkent Hartum’un yanı sıra ülkenin batı ve güneybatısındaki 9 eyalette taraflar ağır silahlarla çatışmaya devam ediyor.

Sudan hükümetinin uluslararası topluma “terörist grup” olarak kabul etmesi çağrısında bulunduğu Çevik Destek Güçleri (HDK), 15 Nisan’da iç savaş çıkmadan önce sisteme entegrasyonu tamamlanmamış bir askeri güçtü.

BM’ye göre bölgedeki çatışmalar nedeniyle 6 milyona yakın insan evlerinden olmak zorunda kaldı.

Çatışmalarda 10 binden fazla sivil hayatını kaybederken, 25 milyon Sudanlı da insani yardıma muhtaç hale geldi.

Suudi Arabistan ve ABD’nin arabuluculuğunda 29 Ekim’de Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde başlayan müzakerelerden henüz sonuç çıkmadı.

haber-yildirim.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu