Haber

Muğla Valiliği: Akbelen’de çalışmalar sona erdi

Esma Turan

MUĞLA– Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Akbelen Ormanı’ndaki kömür madeninin genişletilmesi amacıyla yapılan ağaç parçası nedeniyle İkizköy halkı ve çevrecilerin eylemi sürüyor.

Muğla Valiliği tarafından yapılan basın açıklamasında çalışmaların sona erdiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünden alınan ruhsat doğrultusunda, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından alınan ÇED belgesi, diğer kurumların görüşleri doğrultusunda mutlaka değerlendirilmesi gerekir. mevzuat gereği alınan Yeniköy-Kemerköy Termik Santralleri için sorumluluğu altındaki bölgede elektrik üretiminde kullanılmak üzere ilave kömür madeni işletme izni verilmiştir.

‘SALDIRILARA KARŞI YETKİ İŞLEMİ BAŞLADI’

Orman Genel Müdürlüğü’nün bu kapsamda yürütülecek işlemler için 24 Temmuz 2023 tarihinde başlattığı çalışmalar bugün itibarıyla sona erdi. Bu süreçten sonra maden açılacak alanlar diğer maden sahalarında olduğu gibi ruhsat sahibi tarafından rehabilitasyon projesine uygun olarak rehabilite edilecek ve mevcut alana 130.000 adet fidan dikilecektir. Bu süreçte jandarma ve polisimize yönelik tarihi şan ve şereflerle dolu provokatif, ahlaksız ve kasıtlı saldırılara karşı çeşitli provokasyonlar neticesinde gerekli adli ve idari işlemler başlatılmıştır.

Oradaki süreç bitmesine rağmen bölgede görev yapan kamu çalışanlarını müdahaleye davet edenlere, provokasyon ortamı yaratmak için telaffuz oluşturanlara karşı vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Kamuoyuna duyurulur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu